ა და ბათუმში ღვინის მაღაზიების ქსელს მართავს, სადაც საცალო ვაჭრობა რესტორნის ტიპის სივრცეებთან და დეგუსტაციებთანაა შერწყმული. 2022 წლიდან ბერლინში 100%-იან შვილობილს, 8000 Vintages Germany GmbH-ს ფლობს. მფლობელები არიან ირაკლი ჩხაიძე (40%, ასევე დირექტორი), გიორგი კვირიკაძე (30%), შპს "8000 მოსავალი სინერჯი" (20%) და ლევან ზუროშვილი (10%).
🎯 შემოსავალი ხუთ წელში 4.3-ჯერ გაიზარდა, მომგებიანობა კი დაბალი დარჩა: EBITDA მარჟა 3.0%-ია, ექვსი წლის ჯამური წმინდა მოგება კი ₾920 ათასი. ბიზნესი საბანკო ვალის გარეშე, მომწოდებლების კრედიტით ფინანსდება.
📈 შემოსავალი ₾15.9 მლნ (+9.5% წ/წ; 2019: ₾3.7 მლნ), 2019-24 წლების CAGR 33.9%. ზრდა თანდათან შენელდა: 2022 წელს 61%, 2023 წელს 44%, 2024 წელს კი 9.5%, რაც პანდემიის შემდგომი აღდგენისა და ბერლინის შვილობილის ეფექტის ამოწურვაზე მიუთითებს.
📑 შემოსავლების 9.5%-იანი ზრდის ფონზე EBITDA ₾159 ათასიდან ₾474 ათასამდე გაიზარდა (მარჟა 1.1% → 3.0%). ზრდა ორმა ფაქტორმა შექმნა: (1) საერთო მოგება ₾618 ათასით გაიზარდა, მარჟა 38.8%-დან 39.3%-მდე; (2) სხვა საოპერაციო შემოსავალი, რომელიც ანგარიშგებაში გაშლილი არ არის, ₾371 ათასით გაიზარდა და ₾232 ათასი შეადგინა (2023: მინუს ₾138 ათასი), რაც EBITDA-ს მთელ ₾315 ათასიან ზრდას აღემატება. ეს ზრდა კი ნაწილობრივ გაანეიტრალა საოპერაციო ხარჯების ზრდამ, ძირითადად ხელფასების 9.8%-იანმა ზრდამ ₾3.0 მილიონამდე (შემოსავლის 19%) და რეკლამის ხარჯის 4.7-ჯერ ზრდამ ₾195 ათასამდე.
📑 finSPOT-ის ალკოჰოლური სასმელების საცალო ვაჭრობისა და დისტრიბუციის სექტორში საერთო მოგების მარჟით (39.3%) მედიანასთან ახლოსაა (36.3%), კაფეებისა და რესტორნების სექტორის მედიანა კი 63.4%-ია. EBITDA მარჟით ორივე ჯგუფის მედიანაზე დაბლაა (17.2% და 7.5%).
📍 აღსანიშნავია, რომ "8000 მოსავალი" იჯარის კაპიტალიზაციას არ ახდენს, რაც ნიშნავს, რომ ₾800 ათასის საიჯარო ხარჯი მთლიანად საოპერაციო ხარჯებში გადის და EBITDA-ს ამცირებს. კომპანიის იჯარამდე EBITDA ₾1.27 მილიონია, მარჟა კი 8.0%. ამიტომ რეალური EBITDA მარჟა ანგარიშგებით დათვლილ 3.0%-სა და იჯარამდე 8.0%-ს შორისაა. სხვა კომპანიებთან შედარებისას რეპორტინგის ეს სხვაობა გასათვალისწინებელია.
💰 2024 წელს კომპანიამ ისტორიაში პირველი დივიდენდი გასცა, ₾196 ათასი, ანუ წლის წმინდა მოგების 94%. მანამდე მოგება მთლიანად კომპანიაში რჩებოდა.
🏦 საბანკო ვალი კომპანიას არ აქვს, ფული ₾703 ათასია. ბალანსს მომწოდებლები აფინანსებენ, რაც უარყოფით ფულად ციკლში აისახება: მინუს 75 დღე. მარაგების ბრუნვადობა 107 დღეზეა (2023: 100), მოთხოვნები 29 დღეზე (2023: 20), კრედიტორული დავალიანება კი 211 დღეზე (2023: 187). მიმდინარე ლიკვიდურობა 0.87-ია (2023: 0.78), საკუთარი კაპიტალი კი აქტივების 4.6%.
📊 2024 წლის ძირითადი მაჩვენებლები:
- შემოსავალი: ₾15.9 მლნ (+9.5% წ/წ; 2019-24 CAGR: 33.9%)
- საერთო მოგების მარჟა: 39.3% (2023: 38.8%)
- საოპერაციო მოგების მარჟა: 1.5%
- EBITDA: ₾474 ათასი
- EBITDA მარჟა: 3.0%
- წმინდა მოგება: ₾209 ათასი (მარჟა: 1.3%)
- დივიდენდი: ₾196 ათასი (2019-24: ₾196 ათასი)